Skip to content

Już samo położenie Ziemi Kłodzkiej – z trzech stron otoczona jest Czechami – nadaje jej wyjątkowego charakteru. Niegdysiejszy tygiel Czechów, Niemców i Polaków tworzył kulturę bogatą i wyjątkową, której artefakty do dzisiaj możemy podziwiać. Mnogość zabytków i dzieł ruchomych stanowią dumę współczesnego mieszkańca dawnego Hrabstwa Kłodzkiego i cel odwiedzin turystów z całego kraju, Europy i świata. Przyroda Ziemi Kłodzkiej, z niezwykle malowniczymi górami i dolinami, to jednak największa wartość tego zakątka polskich Sudetów. Jej różnorodność i piękno zniewalają, trudno jest nie zakochać się w jej pejzażach i detalach.

Zabytkowy Zdrój i Lądecka Starówka.

Zespoły cennych obiektów architektonicznych i urbanistycznych od średniowiecza po wiek XIX w. W lądeckim zdroju można korzystać ze źródeł termalnych.

Stacja Narciarska Lądek-Zdrój

Położony przy części zdrojowej Lądka-Zdroju obiekt sportowy dla wielbicieli narciarstwa, zaopatrzony w bazę gastronomiczną, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie.

Stacja Narciarska Czarna Góra

Stacja narciarska „Czarna Góra”. Dolnośląska mekka narciarstwa zjazdowego i biegowego zimą oraz kolarstwa MTB i down hill latem. Odległość – 11 km.

Góra Borówkowa

Borówkowa. Najwyższa w Gminie Lądek-Zdrój góra – 900 m n.p.m. Cel eskapad turystów i kuracjuszy. Na szczycie tego granicznego grzbietu stoi czeska murowana wieża widokowa.

Kawiarnia Artystyczna Dom Klahra

Kawiarnia Artystyczna „Dom Klahra”. Usytuowana na lądeckim Rynku kawiarnia, w której w każdym tygodniu odbywają się koncerty, recitale, wystawy, wieczory autorskie. Lokal mieści się w niegdysiejszym domu najważniejszego rzeźbiarza śląskiego baroku Michała Klahra Starszego.

Międzygórze – Alpejska Wioska – Wodospad Wilczki

Międzygórze. Dziewiętnastowieczna wieś w stylu alpejskim z główną atrakcją w postaci wodospadu „Wilczki”. Baza wypadowa na Śnieżnik, najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich.

Kłodzko, stolica regionu

Stolica regionu od czasów średniowiecza z mnogością wspaniałych zabytków. Twierdza Kłodzko, most św. Jana, kościół Wniebowzięcia NMP, starówka – to tylko niektóre z nich. Odległość – 25 km.

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych z niezwykłymi na skalę Europy atrakcjami krajoznawczymi: labirynty Błędnych Skał i masywu Szczelińca, Urwisko Batorowskie, czy Skalne Grzyby należą do najpiękniejszych miejsc w Sudetach. Odległość – 70 km.

Inne uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej

Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Długopole-Zdrój – wszystkie te miejscowości warto odwiedzić nie tylko z uwagi na ich lecznicze walory, ale też na ich architektoniczne piękno i urodę górskiego położenia.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Położona u stóp Śnieżnika jaskinia z najpiękniejszą ze wszystkich polskich jaskiń szatą naciekową. Jedna z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. Zabytek sakralny znajdujący się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Odległość – ?

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem i Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. Kopalnia Złota to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną, obejmująca dwie sztolnie i dodatkowe atrakcje. Odległość – ?

Bliskość Czech

Lądek-Zdrój to znakomita baza wypadowa ku bliższym i dalszym atrakcjom Ziemi Kłodzkiej i Czech. Z olbrzymiego ich katalogu wyszczególnijmy naszym zdaniem najciekawsze z nich.

Jaskinia Radochowska

Udostępniona do zwiedzania turystycznego jaskinia krasowa w soczewie marmurów, w dolinie potoku Jaskiniec, u stóp Bzowca w Górach Złotych, w pobliżu wsi Radochów.

Winiarnia Radochowska

Winiarnia Radochowska. Jedyna w Dolinie Białej Lądeckiej winiarnia z bogatą ofertą wielu gatunków win. Znakomite miejsce na wspólną biesiadę.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra. Niezwykły obiekt militarny, wzniesiony w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry. Twierdza ta koresponduje swoją wielkością i charakterem z Twierdzą Kłodzko.

Zalew w Starej Morawie

Zbiornik rekreacyjny w Starej Morawie, kąpielisko, brodzik, plaża piaszczysta, molo, pomosty, wieża widokowa, możliwość wędkowania.

Teatr Akademia Wyobraźni

Teatr „Akademia Wyobraźni”. Rzec można, iż najmniejszy teatr świata mieści się w jednej z kamienic lądeckiego Rynku. To teatr lalkowy, a jego założycielem jest Paweł Pawlik, jeden z najwybitniejszych obecnie twórców teatru lalkowego w Polsce.